Jak zvládají zimu severočeské elektrárny? Na skládkách mají stovky tisíc tun uhlí a vlaky nahřívají ve speciálních tunelech

Reklama

Severní Čechy – Dostatečné zásoby uhlí i vápence pro odsíření mají v současné době severočeské elektrárny Skupiny ČEZ. Navíc jsou uhlím průběžně zásobovány z okolních šachet. Ani elektrárenský provoz není kvůli přívalům sněhu a mrazivému počasí nijak omezen. Stále trvající program přípravy na zimní období, který je před jeho příchodem na jednotlivých elektrárnách prověřován, se tak osvědčuje v praxi i nyní.

0801elektrarnauhli

Skládka paliva u elektrárny Počerady. Foto: Ota Schnepp / ČEZ

„Máme nyní v provozu všech pět výrobních 200 MW bloků. Pro každý denně potřebujeme kolem 4 000 tun uhlí,“ říká Miroslav Kryl, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Počerady. Podle něj má elektrárna i dostatečné zásoby uhlí na skládce. „Konkrétně je to 120 000 tun, čerpáme z ní ale jen minimálně, protože jsme průběžně zásobováni uhlím z povrchových dolů mostecké pánve.“

Z Dolů Nástup Tušimice jsou pak průběžně zásobovány elektrárny Prunéřov I a II a Tušimice II. „Naše skládka uhlí má kapacitu 30 000 tun, což je zásoba na 3 až 4 dny provozu všech bloků výrobny. V současné době na ni máme cca 27 000 tun uhlí. Šachtu ale máme doslova za humny, takže uhlí odebíráme přímo prostřednictvím vlakových souprav. Čtyři 110 MW bloky přitom spotřebují kolem 8 000 tun uhlí denně,“ dodává k tomu Miroslav Ostrihoň, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Prunéřov I. Podle něj se zatím nikdy nestalo nic fatálního, co by elektrárnu v mrazivém období zaskočilo. „Jen v případě vápence pro odsíření trvá jeho průběžné vykládání déle. Právě kvůli mrazům musí strávit vagóny nějaký čas v nahřívacím tunelu, než vápenec vysypeme.“

0801elektrarnauhli2

Pohled do rozmrazovacího tunelu v Prunéřově. Foto: Ota Schnepp / ČEZ

Podle Tomáše Jandy, vedoucího odboru řízení provozu Elektrárny Prunéřov II, nemají ani zde problémy a dva ze tří zmodernizovaných bloků o výkonu 250 MW jsou v provozu, třetí je v současné době v opravě. Denní spotřeba všech tří bloků je zhruba 14 000 tun uhlí. „Pokud něco řešíme, tak jen provozní záležitosti bez souvislosti se zimou. Uhlím jsme zásobováni přímo z dolů. Na skládce pak máme jako rezervu 140 000 tun uhlí, dostatek je i vápence,“ uvedl Tomáš Janda. Jak dodal, pokud by bylo nutné použít uhlí ze skládky, jsou oba skládkové stroje připraveny k okamžitému použití.

V Elektrárně Tušimice II se rovněž nesetkali s problémy, které by nějak omezily její zimní provoz. „Čtyři výrobní bloky spotřebují denně průměrně 16 000 tun uhlí. Na skládce máme do zásoby 100 000 tun uhlí,“ poznamenal Pavel Nezbeda, vedoucí oddělení řízení směnového provozu s tím, že i tato elektrárna má snadný přístup k dodávkám uhlí ze sousedních Dolů Nástup Tušimice.

0801elektrarnauhli3

Skládka paliva v Tušimicích. Foto: Ota Schnepp / ČEZ

„Mrazy nás nezaskočily, provozní technologie je v pohodě. Naše skládka uhlí má kapacitu 60 000 tun, přičemž nyní je na ni 50 000 tun uhlí. Navíc průběžně doplňujeme zásoby uhlí ze sousedního Dolu Bílina, takže nějaké problémy s dodávkou nám nehrozí,“ uzavřel zimní sondu do elektrárenských provozů Ondřej Moucha, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Ledvice. Zde je v provozu výrobní blok s fluidní technologií o výkonu 110 MW a střídavě i nový nadkritický blok o výkonu 660 MW, který je nyní testován právě v zimních podmínkách. Spotřeba uhlí se tak při souběžném provozu obou bloků pohybuje kolem 10 000 tun denně.

Doporučené články

Sport

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Závodnice oddílu moderní gymnastky SC 80 Chomutov si ani mimo sezónu nedopřávají žádný zimní spánek. Po nadmíru úspěšném loňském roce, kdy v závodech pro jednotlivkyně vybojovaly 76 medailí a ve společných skladbách ještě přidaly dalších 36 cenných kovů, se do tréninků pustily hned 2. ledna. Za přísným tréninkovým režimem stojí nejen láska ke sportu, ale také změny pravidel v novém olympijském cyklu.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×