Středa 28. září 2022
Svátek má Václav

Klobuky – Menhir leží necelých sedm kilometrů od obce Panenský Týnec, asi 100 metrů od silnice Klobuky-Telce. Říká se mu „kamenný muž“ nebo „zkamenělý pastýř“.

Jedná se o sloupec ze železitého pískovce, který dosahuje nad zemí výšky 3,5 metru. Jeho hmotnost se odhaduje okolo pěti tun. Jde prý o jeden z mála kamenů u nás, který lze s velkou pravděpodobností považovat za skutečný pravěký menhir. Stále se ale o tom vedou spory. Jak je ale starý, o tom se odborníci dohadují. Lze ho údajně datovat až do doby před Kristem. Zřejmě nejde o přírodní výtvor, protože složení podloží kamene je jiné, než složení menhiru.

ENERGIE MENHIRU

Menhir prošel řadou průzkumů a pokusů. „Například v roce 1994 byl u kamenného muže proveden experiment o letním slunovratu, při kterém byla pozorována nevysvětlitelná pohyblivá magnetická anomálie,“ píše se na webových stránkách obce Klobuky. Kámen také prý dodává energii. Musí se ale obejmout z té správné strany. Pokud se obejme od Telce, energii údajně vyzařuje, pokud směrem na Klobuky, energii pohltí.

POVĚSTI A BÁJE

S klobuckým menhirem je spojena řada pověstí. O Pastýři se říkalo, že kolem sebe měl celé zkamenělé stádo. Prý byl obklopen šesti až dvanácti menšími menhiry. „Tuto domněnku podporuje i sdělení účetního cukrovaru v Klobukách, že v roce 1901 byly dvě stě metrů severně od stojícího kamene vyorány dva kameny z podobného materiálu a dvacet osm metrů směrem na Telce byl vyorán další větší kámen,“ informuje na webu obec.

Také se údajně traduje, že „kamenný muž“ každý rok postoupí o špendlíkovou hlavičku směrem ke kostelu Svatého Vavřince v Klobukách a až dojde ke kostelu, bude konec světa. Když se, ale zvoní na protější straně v Kokovicích, musí se zase vrátit zpátky.
Lidé si záhadného kamene vždy velmi vážili. Když se roku 1852 za silné bouře svalil, spojili místní síly a za obrovského úsilí ho po několika hodinách opět znovu postavili.

KUDY TAM

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz