Čtvrtek 11. srpen 2022
Svátek má Zuzana

Jimlín - Na zámku Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku uvidíte právě teď mnoho českých hradů a zámků. Tedy jejich miniatury. Výstava miniatur je součástí prohlídkového okruhu zámku a určitě stojí za zhlédnutí. Jsou z papíru a věrnou kopií toho opravdového.

Autorkou miniatur je Jana Žuravnyjová, papírové vystřihovánky jsou jejím koníčkem už 40 let. Slepené papírové modely jsou umístěny na polystyrenové podložky a je k nim dotvořena i okolní krajina, záhonky, rybníčky, okrasné parky, aleje a podobně.

Sbírka, která je vystavena v Jimlíně, čítá jen zlomek všech jejích výtvorů. Obsahuje 43 exponátů, z toho 24 zámků. Největším modelem je Pražský hrad, nejmenším rotunda sv. Jiří. K vidění je tu i Karlštejn či Hluboká nad Vlatvou, ze severočeských zámků například zámek Duchcov. Výroba nejnáročnějších modelů trvala 3 měsíce, ty nejjednodušší byly hotovy za jeden den. Náročnost výroby se odvíjí od členitosti a plasticity modelu.

Nový Hrad se nachází na návrší ve východní části obce Jimlín v okrese Louny, je vzdálen od Loun jen šest kilometrů. Kromě této výstavy nabízí ještě spoustu dalších zážitků. Zámek je i příjemným místem pro procházku či posezení, je přístupný i vozíčkářům či starším lidem. Právě nyní zde můžete zhlédnout i výstavu kostýmů a rekvizit z pohádek Zdeňka Trošky, výstavu o kněžně Eleonoře ze Schwarzenbergu.

U zámku je i dostatek bezplatných parkovacích míst. Více se dozvíte na stránkách zámku.

Fotogalerie

 

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz