Kde se pobavit

Jubilejní 10. sezónu přenosů z Met zahájí Trubadúr s hvězdným duem Netrebko – Hvorostovsky. Doplní je Štefan Kocán

Reklama

Žatec - Metropolitní opera v New Yorku odstartuje novou sezónu přenosů 2015/2016, jak se na oslavy desetiletého výročí sluší. Verdiho zásadní opera Trubadúr svede po více než 13 letech na jeviště ruské operní superduo – Annu Netrebko a Dmitrije Hvorostovského. Pro slavného ruského barytonistu to bude poslední vystoupení v roli před další fází léčby mozkového nádoru, který mu lékaři objevili před letošními letními prázdninami.

Mezi dvěma tisícovkami sálů v 70 zemích světa se k přenosům z Met připojí 26 kin v českých a moravských městech.

Krátký návrat na prkna Met
Tak jako před rokem u Lady Macbeth zdobí samotný úvod sezóny jedna z nejzářivějších operních hvězd současnosti, sopranistka Anna Netrebko. Diva světového formátu, která se loni v rámci přenosů objevila také v roli v odvážném dvojprogramu Jolanta / Modrovousův hrad, rozšířila svůj repertoár o roli Leonory v roce 2013. Vystupuje v ní na scénách v Berlíně, Salcburku nebo v Petrohradě a všude sklízí nadšené reakce publika i kritiků.

Netrebko však tentokrát bude zřejmě poutat o něco menší pozornost než její mužský kolega, se kterým se setkává na divadelním jevišti po dlouhých 13 letech. Dvaapadesátiletý Dmitri Hvorostovsky, sólista všech prestižních světových scén, na konci letošního června oznámil dočasnou pauzu a kvůli vážnému onemocnění až do konce srpna rušil veškerá vystoupení. Na konci září se dočasně na prkna Met vrátí a dvakrát ztvární právě hraběte Lunu v Trubadúrovi. Třetí, poslední příležitost, kdy ho před nástupem na další léčbu v Londýně vidět zpívat, bude právě 3. října. Podle svých slov se pěvec nyní cítí dobře, ale bojuje s problémy s rovnováhou.
Hvorostovsky se v Met vrací do role Luny už po čtrnácté, naposledy v roce 2011 to bylo právě v rámci přímých přenosů z Met. Kritici ho řadí mezi nejlepší barytonisty současnosti. V přenosech z Met ho diváci v minulosti mohli vidět také v roli Evžena Oněgina nebo v Traviatě jako Giorgia Germonta. Hvorostovsky, původem z Ruska, se opakovaně představil i u nás, naposledy v roce 2012 na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově.

Kocán znovu ve Verdim
Z dalších protagonistů příští sobotu zazáří v roli trubadúra Manrica mladý tenorista Yonghoon Lee. Pěvec původem z Jižní Koreje stejnou roli nastudoval také v Chicagu a letošní sezóna v Met je už jeho pátou. Ani pro americkou mezzosopranistku Doloru Zajick není role cikánky Azuceny žádnou novinkou. Debutovala s ní právě v Met už v roce 1988 a od té doby vystoupila na newyorské první scéně už ve čtyřech různých nastudováních Trubadúra. V roli velitele Ferranda ztvární slovenský basista Štefan Kocán, který v Met debutoval v roce 2009 ve Verdiho Aidě, kde zpíval roli Ramfise, a ve svých 43 letech patří k pěvecké špičce.

Trubadúr patří k nejoblíbenějším Verdiho operám; samotná Met ho na svých prknech odehrála už více než šest set krát. Opera se vyznačuje svou dramatičností, kterou Verdi vetknul do hudby, a požadavky na hlasový rozsah pěvců. Týká se to především rolí Azuceny a Leonory. U obou rolí musí pěvkyně využívat okrajové oblasti svých rejstříků.

Inscenace Sira Davida McVicara, která měla v Met premiéru v roce 2009, měla od počátku velký kritický ohlas. Přední operní režisér původem ze Skotska se při tvorbě inspiroval obrazy slavného španělského malíře Francisca de Goyi. Za dirigentský pult se v sobotu 3. října vrátí uznávaný italský Marco Armiliato.

 

Doporučené články

Sport

 • 28. listopad 2016

  Ústecký kraj - Jezdci závodů do vrchu se letos naposledy setkali. V sobotu 26. listopadu proběhlo v mostecké Carbonia aréně vyhlášení sezony Triola Cup 2016. Jezdci měli ještě naposledy možnost změřit své schopnosti za volantem, tentokrát na motokárách.

 • 26. listopad 2016

  Most - Volné jízdy vlastním vozem po závodním okruhu mosteckého autodromu pro veřejnost The Most Winter Challenge pokračují dvěma termíny v prosinci.

 • 24. listopad 2016

  Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony – splnění limitu na seniorské mistrovství světa – se Tomášovi Frantovi nakonec podařilo splnit. V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce ten přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru na mistrovství světa. Na to se vydá společně se stálicí české výpravy Simonou Baumrtovou, která úspěšně otestovala formu na Českém poháru v Brně.

Kauzy a témata

Reklama

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 09. listopad 2016

  Klášterec nad Ohří – Zámek Klášterec nad Ohří, bude mít ve čtvrtek 10. listopadu z technických důvodů zavřeno. Otevřen je jinak celoročně, přístupný veřejnosti není pouze dva týdny na přelomu roku.  

 • 06. listopad 2016

  Praha - Pokud přemýšlíte nad nákupem vánočních dárků, ale nechcete se tlačit v českých obchodních centrech, vyjeďte si za nákupy do ciziny. V Německu, Polsku, Londýně nebo exotické Dubaji nakoupíte výhodně všechny druhy zboží. Čas si navíc můžete zpestřit návštěvou tradičních vánočních trhů, procházkami po městě i prohlídkou světově unikátních obchodních center.

 • 05. listopad 2016

  Drážďany – Milovníci bruslení se mohou pokoušet o nejrůznější piruety či volné jízdy až do 27. listopadu na umělé ledové ploše na netradičním místě: V západním křídle terminálu drážďanského letiště.

 • 03. listopad 2016

  Teplice – V Jízdárně teplického zámku je od úterý 1. listopadu do neděle 6. listopadu vystavena replika Svatováclavské koruny. Koruna bude k vidění v rámci výstavy Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Na sobotu 5. listopadu připravilo teplické muzeum dokonce komentované prohlídky Svatováclavské koruny.

 • 31. říjen 2016

  Chomutovsko – Lesy České republiky předaly veřejnosti nově vytvořenou stezku Velký Špičák.

Zajímavosti

 • 06. prosinec 2016

  Společně s objednaným stavebním materiálem dorazí kupujícímu také značné množství europalet. Nastává pak problém, co s nimi. V určitých případech je zpětně odkupuje dodavatel, ale dá se z nich vyrobit také řada nejrůznějších výrobků. Právě k druhému řešení se uchyluje většina lidí, protože převoz europalet do místa výkupny bývá problematický a náklady na převoz často převyšují jejich cenu.

 • 06. prosinec 2016

  Doba adventu je časem, kdy se setkáváme s přáteli nad sklenkou punče, kupujeme dárky pod stromeček a chystáme se na oslavy konce roku. Součástí příprav na nejkrásnější svátky v roce je i zútulňování domácího prostředí a s tím spojený úklid. Jak zařídit, aby pro vás letošní gruntování před Vánocemi nebylo strašákem, ale spíš milou povinností? Přinášíme pět osvědčených tipů.

 • 03. prosinec 2016

  Ústecký kraj - Veterináři bijí na poplach! Na český trh se z Německa dostalo několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. Inspektoři Státní veterinární správy informaci od německých dozorových orgánů obdrželi prostřednictvím systému rychlého varování "RASFF."

 • 21. listopad 2016

  Krásné Březno - Samice nosorožce tuponosého Zamba oslavila v sobotu 19. listopadu své šestačtyřicáté narozeniny. Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 36 lety.

 • 18. listopad 2016

  Ústecký kraj - Celkem 239 výpůjček zaznamenaly České dráhy v půjčovnách kol v Ústeckém kraji. Je to o 147 více než v loňské premiérové sezóně. Cyklopůjčovny byly otevřené od 1. dubna do 31. října 2016, a to ve stanicích Děčín hlavní nádraží, Lovosice a Ústí nad Labem hlavní nádraží. Kola bylo možné vracet i v Roudnici nad Labem.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×