Kde se pobavit

Jubilejní 10. sezónu přenosů z Met zahájí Trubadúr s hvězdným duem Netrebko – Hvorostovsky. Doplní je Štefan Kocán

Reklama

Žatec - Metropolitní opera v New Yorku odstartuje novou sezónu přenosů 2015/2016, jak se na oslavy desetiletého výročí sluší. Verdiho zásadní opera Trubadúr svede po více než 13 letech na jeviště ruské operní superduo – Annu Netrebko a Dmitrije Hvorostovského. Pro slavného ruského barytonistu to bude poslední vystoupení v roli před další fází léčby mozkového nádoru, který mu lékaři objevili před letošními letními prázdninami.

Mezi dvěma tisícovkami sálů v 70 zemích světa se k přenosům z Met připojí 26 kin v českých a moravských městech.

Krátký návrat na prkna Met
Tak jako před rokem u Lady Macbeth zdobí samotný úvod sezóny jedna z nejzářivějších operních hvězd současnosti, sopranistka Anna Netrebko. Diva světového formátu, která se loni v rámci přenosů objevila také v roli v odvážném dvojprogramu Jolanta / Modrovousův hrad, rozšířila svůj repertoár o roli Leonory v roce 2013. Vystupuje v ní na scénách v Berlíně, Salcburku nebo v Petrohradě a všude sklízí nadšené reakce publika i kritiků.

Netrebko však tentokrát bude zřejmě poutat o něco menší pozornost než její mužský kolega, se kterým se setkává na divadelním jevišti po dlouhých 13 letech. Dvaapadesátiletý Dmitri Hvorostovsky, sólista všech prestižních světových scén, na konci letošního června oznámil dočasnou pauzu a kvůli vážnému onemocnění až do konce srpna rušil veškerá vystoupení. Na konci září se dočasně na prkna Met vrátí a dvakrát ztvární právě hraběte Lunu v Trubadúrovi. Třetí, poslední příležitost, kdy ho před nástupem na další léčbu v Londýně vidět zpívat, bude právě 3. října. Podle svých slov se pěvec nyní cítí dobře, ale bojuje s problémy s rovnováhou.
Hvorostovsky se v Met vrací do role Luny už po čtrnácté, naposledy v roce 2011 to bylo právě v rámci přímých přenosů z Met. Kritici ho řadí mezi nejlepší barytonisty současnosti. V přenosech z Met ho diváci v minulosti mohli vidět také v roli Evžena Oněgina nebo v Traviatě jako Giorgia Germonta. Hvorostovsky, původem z Ruska, se opakovaně představil i u nás, naposledy v roce 2012 na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově.

Kocán znovu ve Verdim
Z dalších protagonistů příští sobotu zazáří v roli trubadúra Manrica mladý tenorista Yonghoon Lee. Pěvec původem z Jižní Koreje stejnou roli nastudoval také v Chicagu a letošní sezóna v Met je už jeho pátou. Ani pro americkou mezzosopranistku Doloru Zajick není role cikánky Azuceny žádnou novinkou. Debutovala s ní právě v Met už v roce 1988 a od té doby vystoupila na newyorské první scéně už ve čtyřech různých nastudováních Trubadúra. V roli velitele Ferranda ztvární slovenský basista Štefan Kocán, který v Met debutoval v roce 2009 ve Verdiho Aidě, kde zpíval roli Ramfise, a ve svých 43 letech patří k pěvecké špičce.

Trubadúr patří k nejoblíbenějším Verdiho operám; samotná Met ho na svých prknech odehrála už více než šest set krát. Opera se vyznačuje svou dramatičností, kterou Verdi vetknul do hudby, a požadavky na hlasový rozsah pěvců. Týká se to především rolí Azuceny a Leonory. U obou rolí musí pěvkyně využívat okrajové oblasti svých rejstříků.

Inscenace Sira Davida McVicara, která měla v Met premiéru v roce 2009, měla od počátku velký kritický ohlas. Přední operní režisér původem ze Skotska se při tvorbě inspiroval obrazy slavného španělského malíře Francisca de Goyi. Za dirigentský pult se v sobotu 3. října vrátí uznávaný italský Marco Armiliato.

 

Doporučené články

Sport

 • 23. únor 2017

  Ústecký kraj - Květnové Mistrovství Evropy ve veslování, srpnové Mistrovství světa v kanoistice, půlmaraton či přátelské utkání českého fotbalového týmu, to jsou asi ty nejvýznamnější sportovní události tohoto roku konané v Ústeckém kraji.

 • 16. únor 2017

  Most - Nabídku otestovat závodní vozy na zhruba dvoukilometrovém okruhu s asfaltovým a šotolinovým povrchem v areálu mosteckého autodromu využijí první rallyové týmy už v sobotu 11. března. „O prověření techniky před sezonou projevilo zájem více než deset posádek včetně rodinného týmu Břetislava Engeho. Další se ještě mohou hlásit,“ uvedl obchodní manažer pro sport společnosti Autodromu Most Jakub Krafek.

 • 14. únor 2017

  Chomutov - Tým Chabrmotorsport se vzhledem k rozšíření týmu rozhodl doplnit své řady o mechaniky - pomocníky, kteří by se podíleli na přípravě formulí.

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

 • 18. únor 2017

  Březno u Chomutova - Ve čtvrtek 16. února 2017 se sešly březenské ženy v místním infocentru na kurzu patchworku.

 • 17. únor 2017

  Bílina - Bílinský přírodní léčivý pramen lidé znají a pijí již stovky let. Ve středověku si lidé nabírali přímo v jezírku či v tůňce vyjímečnou vodu, která vyvěrala na povrch. Byla čistá, lahodné chuti a plná příjemných osvěžujících bublinek kysličníku, které vodě daly příjmení: kyselka. Dodnes je v Bílině stáčena z původního místa, tak jak ji vydaly zemské hlubiny. Podívejme se trochu více na historii stáčení.

 • 17. únor 2017

  Ústecký kraj - Před pěti lety si zkušený realitní makléř Radek Molík založil vlastní firmu. Základy postavil na svých dosavadních úspěších a filozofii, že to, co dělá konkurence, on zvládne za třetinové ceny. S masivní reklamou, jíž vévodí výrazná růžová, a doporučeními od spokojených zákazníků se úspěch dostavil brzy. Molík reality si nyní nadělí novou kancelář v Teplicích.

 • 09. únor 2017

  Ústecký kraj - Rok 2016 byl pro Ústecký kraj opět velmi úspěšný hlavně v cestovním ruchu. Nejen, že se daří udržet si neustále se zvyšující trend návštěvnosti památek, přírodních scenérií i kulturních zařízení, ale vyšší počty turistů hlásí i hotely. Oproti roku 2015 u nás přespalo o 10,6 % více turistů a to ať už těch zahraničních nebo tuzemských. V celé republice je to přitom jen 5,4%.

 • 05. únor 2017

  Chomutov - Modelka, spisovatelka a ředitelka nadačního fondu Veronika Kašáková si plní svůj další sen a opět myslí na děti z dětských domovů. Díky tomuto kroku si bude moci svůj sen realizovat také padesát dětí vyrůstajících bez rodin a dalších osmnáct dětí pozná, jak jsou krásné.


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×