Kam na výlet

Hraběcí vyhlídka Rabštejn: Nejhezčí výhled na nejmenší město

Reklama

Rabštejn nad Střelou – Kdyby v Česku existoval žebříček top deseti výhledů do krajiny, tento by byl jistě mezi nimi. Na naučné stezce na severu Plzeňska vidíte přes údolí říčky Střely zbytky gotického hradu, zámek a klášter s kostelem v Rabštejně. Jako výlet s přibližně pětikilometrovou procházkou krásnými lesy určitě doporučujeme.

Naučná stezka vedoucí Rabštejnem nad Střelou a jeho okolím vás dovede i na Hraběcí vyhlídku u kříže, odkud je naše 360° fotografie. Máte zde Rabštejn – nejmenší historické město ve střední Evropě – jako na dlani. Kříž byl podle legendy postaven jako symbol vděčnosti člověka k věrnému zvířeti. Vypráví se, že za tmy a husté mlhy odmítl hraběti Lažanskému poslušnost jeho jinak věrný kůň. Hrabě zde vyčkal do rozednění a u nohou spatřil propast. Jako vděk za záchranu svého života dal tu pak postavit dřevěný kříž.

Název města Rabštejn (první písemná zmínka o hradu Rabštejnu pochází z roku 1269) souvisí pravděpodobně s jeho polohou a podle pověsti o havranovi a nalezeném prstenu je odvozen od bájného vzniku města na skále. Slovo Rabenstein v překladu znamená havraní kámen. Stejného jména, tedy Havraní kámen, tam býval také ranč s ubytováním a občerstvením pro turisty. Nyní je mimo provoz.0306rabstejnweb

Jak se tam dostat

Do Rabštejna vede jediná cesta: Autem buď ze směru od Žihle, nebo od Manětína, vlakem můžete dojet do Žihle, odtud potom po turistických cestách dojít pěšky.

Doporučené články

Sport

Kauzy a témata

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti


×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.

×