E-CHOMUTOVSKO.CZ | Nejaktuálnější zpravodajství z Chomutovska http://www.e-chomutovsko.cz/component/content/?view=featured Thu, 28 Jul 2016 20:11:08 +0200 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz HIV: Smrtelný vir nás stále ohrožuje, počet nakažených strmě stoupá http://www.e-chomutovsko.cz/zpravodajstvi/5450-hiv-smrtelny-vir-nas-stale-ohrozuje-pocet-nakazenych-strme-stoupa http://www.e-chomutovsko.cz/zpravodajstvi/5450-hiv-smrtelny-vir-nas-stale-ohrozuje-pocet-nakazenych-strme-stoupa

Ústecký kraj - Pokud se domníváte, že se o tomto viru už tolik nehovoří, zdravotnictví postoupilo ve vývoji léků, tudíž je stále menší riziko nakažení, jste na velkém omylu! Počet nemocných stále přibývá, za poslední tři roky stoupl o alarmujících 30 procent.

Bezplatným testováním na HIV se kromě lékařských zařízení zabývá i několik organizací. Kromě K-center třeba Rozkoš bez rizika. Foto: R-R

Řeč je o viru HIV a nemoci AIDS. Nejohroženější skupinou jsou lidé ve věku 20 až 45 let, tedy lidé, kteří žijí aktivním sexuálním životem. Nejvíce nemocných se vyskytuje v Praze, Ústecký kraj a kraj Moravskoslezský se nachází na druhém místě žebříčku v počtu HIV pozitivních v Česku.

Jak se můžete virovou infekcí nakazit? Velmi snadno, může to být pouze jediný, nevinně vyhlížející nechráněný pohlavní styk s nakaženou osobou. Ta si dokonce ještě ani nemusí být vědoma, že virus HIV přenáší, inkubační doba onemocnění je několik týdnů. Znáte to, večírky, dovolená, diskotéka, návštěva baru a potkáte osobu, se kterou to zajiskří a z lehkého flirtu je sex. Pokud nejste chráněni, může být tento sex pro vás smrtelně nebezpečný. Jestli patříte mezi ty, kteří vidině sexu s neznámou osobou snadno podlehnou, pak mějte vždy po ruce připravený lubrikační gel a prezervativ. Lubrikační gel totiž snižuje riziko protržení prezervativu a tím zvyšuje ochranu před pohlavně přenosnými chorobami.


HIV testování Ústecký kraj

Otestovat na HIV se můžete nechat ve spolku Most k naději, jehož součástí je K- centrum, v ul. Petra Jilemnického č.p. 1929 Most, volat můžete na linku duševní tísně 476 701 444, případně kontaktovat ředitele zařízení na telefonní číslo 602 338 092 nebo mailem na reditel@mostknadeji.cz. Jedná se o nízkoprahové a anonymní zařízení. Přehled všech kontaktních míst pro testování HIV v Ústeckém kraji najdete zde.


Dívka si nadělila k maturitě smrt

„Je znám případ, kdy mladá dívka, která si připadala nedostatečně pohledná, svými spolužáky byla šikanovaná, se rozhodla, že si jako maturitní dárek nadělí svůj první sex s prvním mužem, kterého po maturitním večírku potká. Tak učinila, bohužel se vyspala s cizincem, který ji nakazil virem HIV. Dívka už bohužel nežije," uvedl příklad ze své praxe Lubomír Šlapka, ředitel spolku Most k naději.

Smrtelná nemoc a její příznaky, lék neexistuje

2807hivAIDS je nemoc smrtelná, díky vývoji zdravotnictví a podávání antiretrovirotik se prodlužuje doba života od zjištění viru HIV do propuknutí AIDS. Tedy do fáze úplného selhání organizmu. V této fázi se objevují léze, tedy Kaposiho sarkom a to až u 35% nemocných, u 90% neurologické komplikace jako výpadky paměti, zhoršená koordinace projevů, zmatená mluva, snížení ostrosti zraku až slepota a psychotické chování. Nemocný je ohrožen běžnými infekcemi, které zdravý organizmus lehce zvládá. V tomto stadiu vlastně nemocný čeká na svůj konec, naděje na zlepšení je jen minimální, současná medicína lék na AIDS nemá.

Léčba sice prodlužuje život, dříve se nemocní dožívali maximálně pěti let, nyní je to kolem 15 let a i více let, ale i tak je to doba velmi krátká a pro nemocné neradostná. Pacient by měl také vědět, že k rozvoji onemocnění AIDS ze stadia HIV pozitivity může přispět reinfekce, tedy příjem další dávky viru HIV do organismu. Proto HIV pozitivní člověk při sexuálním styku s HIV pozitivním partnerem musí dodržovat zásady bezpečného sexu, aby chránil nejen druhého, ale i sám sebe.

Tři cesty nákazy virem HIV

Virus HIV se přenáší tělními tekutinami, zejména krví, spermatem, poševním sekretem a mateřským mlékem. Nakazit se jím můžete nechráněným pohlavním stykem při análním, vaginálním a jen výjimečně orálním styku, případně při jakékoliv jiné sexuální praktice, během které dochází ke styku sliznic se sexuálními sekrety či krví. Anální styk je mnohem nebezpečnější než vaginální, orální styk naopak minimálně. Pravděpodobněji nakazí muž ženu než žena muže z důvodu vyššího množství viru HIV ve spermatu než v poševním sekretu. U análního styku je většímu riziku vystaven příjemce. Riziko přenosu nákazy zvyšuje také poranění v oblasti pohlavních orgánů nebo sex při menstruaci. Přerušovaná soulož je v tomto případě úplně k ničemu, nákaze virem HIV ani v nejmenším nezabrání.

Přenesení viru HIV prostřednictvím krevní transfúze nebo při transplantaci je u nás zcela vyloučena, ale v zemích třetího světa se můžete nakazit i tímto způsobem. Při drobných poraněních je nebezpečí nákazy virem od HIV pozitivního člověka nepravděpodobné, protože k infekci je třeba určité množství viru. Velmi rizikové je sdílení injekčních stříkaček uživateli drog nebo opakované použití injekční jehly bez řádné sterilizace v zemích se zaostalým zdravotnictvím.

Nakažená žena může přenést infekci na své dítě už během těhotenství, při porodu i během kojení.

Nebezpečí číhá i u našich přeshraničních sousedů

„Paradoxně jsme v současné době nejvíce ohroženi nikoliv třeba lidmi z arabských zemí, ale ohrožují nás Ukrajinci a Rusové, v těchto zemích naprosto selhala jakákoliv prevence tohoto onemocnění a postižení lidé jsou vyhnáni na okraj společnosti. Problémové je z našich sousedů také Polsko, a samozřejmě i další země takzvaného východního bloku. Ze západu je velké procento nakažených v Bavorsku. Smutné prvenství v množství HIV pozitivních a nemocných AIDS drží Subsaharská Afrika, kde je více než polovina obyvatel tímto virem nakažena," uvedl Lubomír Šlapka.

Smutné prvenství v množství HIV pozitivních a nemocných AIDS drží Subsaharská Afrika. Foto: CC 2.5

Ročně přibyde na 30 nových případů

Osvěta k prevenci šíření viru HIV je v naší zemi stále nedostatečná, o tom svědčí i významný nárůst pozitivních HIV. Před třemi roky byl v České republice nárůst do 19 případů osob ročně, u kterých byl detekován HIV. V posledních dvou letech je nárůst HIV pozitivních osob 29 až 35 případů za rok. Tato prognóza je velmi riziková a varující s ohledem na její další vývoj. Přitom náklady na prevenci by byly zanedbatelným procentem oproti nákladům na léčbu HIV pozitivních a nemocných AIDS, ty se pohybují v řádech statisíců a milionů korun.

Nakazit se může každý, chránit se můžete jen partnerskou věrností, bezpečným a chráněným sexem

Uvědomme si, že riziko přenosu HIV a vzniku nemoci AIDS hrozí úplně každému, kdo žije sexuálním životem, jedinou obranou je věrnost, bezpečný a chráněný sex. Důležitá je i změna chování co se týká sexuálních praktik, u narkomanů pak sdílení jehel, může populaci uchránit před HIV a AIDS.

Co dělat když dojde na nechráněný sex? Anonymní testování v K-centrech

Inkubační doba onemocnění je 3 – 6 týdnů. Po tomto období se u více než poloviny infikovaných osob dostaví projev akutní primární infekce HIV, který si nakažený snadno splete s chřipkou nebo mononukleózou a nevěnuje mu přílišnou pozornost, téměř vždy se však projeví horečka okolo 38°C nebo vyšší. Pokud jste zažili nechráněný sex a po čase pozorujete tyto příznaky, je čas na test pozitivity viru HIV. Navštívit můžete zdravotnické zařízení, případně K-centra, která se nacházejí ve většině okresů našeho kraje. Zde se můžete, na rozdíl od zdravotnických zařízení, nechat otestovat orientačním testem anonymně. Pokud bude test pozitivní na přítomnost viru HIV, v centru s vámi začnou ihned pracovat a poradí, jak se máte nadále chovat a jak postupovat. Tato pomoc je neocenitelná. Vybraná pracoviště K-center či Linky duševní tísně mohou využívat i rodinní příslušníci HIV pozitivních.

Znalost problému

Pro ochranu svého zdraví uděláte mnoho, pokud se budete o tuto problematiku zajímat. Kromě sebe tak můžete pomoci i lidem ve vašem okolí, kteří měli tu smůlu, že se zachovali naivně či nebezpečně a bohužel na to doplatili zjištěním, že se vir HIV dostal do jejich organizmu. Přesto jsou to lidé, možná i tací, na kterých vám záleží. Pro svoji léčbu, která jim může prodloužit život, potřebují vstřícný přístup svého okolí a pochopení. Strach, odmítání, znechucení nebo úplné vyloučení ze společnosti není žádným řešením.

 

]]>
olga.markuzziova@e-deniky.cz (Olga Markuzziová) Hlavní Zpravodajství Thu, 28 Jul 2016 16:34:45 +0200
Nepořádek u popelnic stojí Jirkov milion ročně http://www.e-chomutovsko.cz/zpravodajstvi/5445-neporadek-u-popelnic-stoji-jirkov-milion-rocne http://www.e-chomutovsko.cz/zpravodajstvi/5445-neporadek-u-popelnic-stoji-jirkov-milion-rocne

Jirkov - Necelých sto tisíc korun zaplatil Jirkov v červnu ze svého rozpočtu za úklid kolem kontejnerových stání. Nepořádek, který by měl správně skončit ve sběrném dvoře, zdražuje poplatek za komunální odpad všem.

Nepovolená skládka u popelnic v Jirkově. Foto: MÚ Jirkov

"Odkládáním odpadu mimo vyhrazená místa vznikají obci vyšší náklady na odpadové hospodářství a tyto náklady jsou pak promítnuty do poplatku za komunální odpad. Roční částka za ukládání odpadu mimo vyhrazené místo činí v současné době více než jeden milion korun," informovala na svém webu jirkovská radnice. 

Městský úřad upozornil, že odložením odpadu mimo vyhrazené místo se občané dopouští založení černé skládky a tudíž přestupku. Za ten lze dostat ve správním řízení až padesátitisícovou pokutu. Radnice také požádala o spolupráci každého, komu není čistota města lhostejná. Pokud najdete nepovolenou skládku, můžete o ní jednoduše informovat třeba městskou policii.

Občané města Jirkova mají k dispozici sběrný dvůr, kam lze objemný odpad odevzdat zdarma.

]]>
info@e-mostecko.cz ((oh)) Hlavní Zpravodajství Wed, 27 Jul 2016 14:11:31 +0200
V zooparku mají dvojčata pandy červené, budou pro ně muset pěstovat více bambusu http://www.e-chomutovsko.cz/zpravodajstvi/5443-v-zooparku-maji-dvojcata-pandy-cervene-budou-pro-ne-muset-pestovat-vice-bambusu http://www.e-chomutovsko.cz/zpravodajstvi/5443-v-zooparku-maji-dvojcata-pandy-cervene-budou-pro-ne-muset-pestovat-vice-bambusu

Chomutov - Historicky první mláďata pandy červené se narodila v zooparku již 17. června. Dosud jsou ale skryta pohledu chovatelů i návštěvníků.

Panda Červená. Foto: Vít Hnízdil

„U pand červených je mnoho rizikových faktorů, které mohou přirozený odchov ohrozit. Vše necháváme na samici a prozatím ji ani mláďata vůbec nevyrušujeme. Většinu dne se zdržuje s mláďaty v zázemí. Malé pandy začínají vylézat ze své ubikace přibližně ve věku čtyř měsíců. O úspěšném odchovu můžeme mluvit, až když je malým pandám minimálně jeden rok,“ uvedla ředitelka zooparku Iveta Rabasová.

Pandy červené chová zoopark od roku 2013. Prvním obyvatelem nové expozice byl samec ze Zoo Aalborg ve Švédsku, na jaře roku 2014 přibyla samice z francouzské zoo Peangres. Chovný pár byl sestaven z důvodu reprodukce. „Narození mláďat nás potěšilo nejen proto, že pandy chováme necelé tři roky. Jedná se o v přírodě ohrožený druh, navíc se jedná o návštěvníky velmi oblíbený druh,“ dodala ředitelka zooparku Iveta Rabasová.

O oblíbenosti druhu svědčí i zájem adoptivních rodičů. Minulý týden přišli pandy navštívit adoptivní „otcové“ radní Jaroslav Komínek a Ladislav Drlý, kteří dlouhodobě podporují chov pand v zooparku. Na přírůstek v expozici pand zareagovali příslibem příspěvku na pořízení dalších sazenic bambusu. Jedná se o potravu, bez které se pandy neobejdou a v brzké době jí bude potřeba dvojnásobné množství.

„Bambus pěstujeme již třetí rok. Nejen z důvodu nových přírůstků budeme vysazovat další sazenice,“ dodala ředitelka Iveta Rabasová. Kromě bambusu tvoří krmnou dávku pand červených zelenina, ovoce, masitá složka a speciální krmná směs a granule určené speciálně pro pandy. Narozená mláďata ale prozatím sají pouze mateřské mléko.

]]>
oldrich.hajek@volny.cz (Oldřich Hájek) Hlavní Zpravodajství Wed, 27 Jul 2016 09:24:31 +0200
Požár v bytě! Likvidovat ho přijely dvě jednotky hasičů http://www.e-chomutovsko.cz/zpravodajstvi/5442-pozar-v-byte-likvidovat-ho-prijely-dve-jednotky-hasicu http://www.e-chomutovsko.cz/zpravodajstvi/5442-pozar-v-byte-likvidovat-ho-prijely-dve-jednotky-hasicu

Chomutov - V bytě v Bezručově ulici v Chomutově v úterý odpoledne hořelo. Pomoci museli přijet profesionální hasiči z Chomutova, na místo dorazila i dobrovolná jednotka z Jirkova.

Ilustrační foto

Hasiči vyjeli k požáru před druhou hodinou odpolední. "Hořela kuchyňská digestoř," uvedl k zásahu mluvčí hasičů v Ústeckém kraji Lukáš Marvan.

Hasiči požár zlikvidovali devatenáct minut po čtrnácté hodině. Poté ještě zkontrolovali společné stoupačky, aby vyloučili možnost dalšího zahoření.

]]>
oldrich.hajek@volny.cz (Oldřich Hájek) Hlavní Zpravodajství Tue, 26 Jul 2016 20:18:47 +0200
Nejvíc v kraji se během pondělí bouralo na Chomutovsku http://www.e-chomutovsko.cz/zpravodajstvi/5440-nejvic-v-kraji-se-behem-pondeli-bouralo-na-chomutovsku http://www.e-chomutovsko.cz/zpravodajstvi/5440-nejvic-v-kraji-se-behem-pondeli-bouralo-na-chomutovsku

Chomutov - Šest dopravních nehod řešili v pondělí dopravní policisté na Chomutovsku. Stejný počet se stal ještě na Lounsku, na ostatních místech kraje vyjížděla "dopravka" méně.

Havárie na silnici I/6. Foto: Policie ČR

V pondělí vyjížděli dopravní policisté v Ústeckém kraji k řešení 31 dopravních nehod a havárií. Nikdo nebyl usmrcen. Těžce zraněn byl jeden člověk a lehké zranění utrpěla také jedna osoba. Hmotná škoda byla odhadnuta na 1 073 000 korun.

"Nejčastější příčinou dopravních nehod byl nesprávný způsob jízdy, a to v 15 případech. Ve čtyřech případech bylo příčinou nedání přednosti v jízdě a shodně ve dvou případech nepřiměřená rychlost a nesprávné předjíždění," informovala Šárka Poláčková z Krajského ředitelství policie v Ústeckém kraji. Pod vlivem alkoholu byl jeden účastník dopravní nehody.

Počty nehod v jednotlivých okresech: DC – 3, CV – 6, LT – 5, LN – 6, MO – 1, TP - 5, UL – 5, dálniční odd. – 0.

]]>
oldrich.hajek@volny.cz (Oldřich Hájek) Hlavní Zpravodajství Tue, 26 Jul 2016 12:05:51 +0200